sur yapı
Anasayfa > DÜNYA > ABD Seçimlerinde Durum Ne?
ABD Seçimlerinde Durum Ne?

ABD Seçimlerinde Durum Ne?

06.11.2020 15:53 12 14 16 18 yazdır
ABD seçimlerinde son durum ne? ABD başkanlık seçimlerinde Demokrat Parti adayı Joe Biden en kritik eyaletlerinden birisi olan Georgia'da öne geçerek ipi göğüslemeye yakın gözüküyor.

538 delegeden 270'ini kazananın yarışı kazanmayı garantilediği seçimlerde Biden haber kanallarının çoğuna göre yarışı 253'e 214 önde götürüyor.

Georgia'nın 16 delegesini kazanması halinde, Biden başkanlığı güvence altına almak için ihtiyaç duyduğu 270'i oyu almış olacak.

77 yaşındaki Biden, Pennsylvania'yı ya da Georgia, Nevada ve Arizona üçlüsünden ikisini kazanarak bir sonraki başkan olacak. Trump'ın kazanması için hem Pennsylvania hem de Georgia'yı elinde tutması ve ayrıca Nevada veya Arizona'da Biden'ı geçmesi gerekiyor.

Biden'ın en son verilere göre Georgia'da 917 oy öne geçtiği belirtildi.

Donald Trump Beyaz Saray'dan yaptığı açıklamada seçimlerin kendisinden "çalındığını" söylerken Federal mahkeme Trump'ın Cumhuriyetçi Partili gözetmenlerin bulunmadığı gerekçesiyle Philadelphia'da sayımın durdurulması talebini reddetti.

Trump'ın seçim ofisi, sayım esnasında gözetmenlerin salona "kasıtlı olarak" alınmadığını iddia ediyor.

Georgia Dışişleri Bakanı eyalette hala sayılması gereken yaklaşık 14,000 oy pusulası olduğunu bildirdi.

Georgia ayrıca, askeri personelden ve yurtdışında ikamet edenlerden gelen oyların yanı sıra, kayıt veya kimliklerinde sorun yaşayan seçmenler tarafından Seçim Günü yapılan geçici oy pusulalarını elemek zorunda kalacak.

Biden, Pennsylvania'da da oy farkını azaltarak Trump'on önüne geçiyor.

Pennsylvania'da fark günün ilk saatlerinde 18,000'in altına düşerken Demokrat bölgelerdeki oy pusulalarının çoğunun sayılmaya devam etmesiyle farkın daha da düşmesi bekleniyor.

Biden, Arizona ve Nevada'da da önde gitmye devam ediyor. Arizona'da, 47,000 oy önde götürürken ve Nevada'da yaklaşık 11,500 oyla önde bulunuyor.

ABD Beyaz Saray yarışında bir sonuç almak için nefesini tutarken, Georgia ve Pennsylvania yetkilileri Cuma günü oy sayımını bitirecekleri konusunda iyimser olduklarını ifade ederken, Arizona ve Nevada'nın oy toplamlarını tamamlamanın günler alması bekleniyor.

ABD seçimlerine hile karıştığını ya da oyların çalındığını düşünen Trump yanlıları sokağa çıktı. Bazılarının silahlı olduğu görülürken karşıt gruplar arasında gerilim yaşandı.

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Kategorinin Diğer Haberleri