sur yapı
Anasayfa > EKONOMİ > Altında Dalgalanma Sürecek !

Altında Dalgalanma Sürecek !

28.06.2020 12:17 12 14 16 18 yazdır
Antalya Kuyumcular Esnaf ve Sanatkârlar Odası Başkanı Ali Çelik, pandemi nedeniyle altın fiyatlarındaki dalgalanmanın devam edeceğini belirtti.
Altında Dalgalanma Sürecek !

Antalya Kuyumcular Esnaf ve Sanatkârlar Odası Başkanı Ali Çelik, pandemi nedeniyle altın fiyatlarındaki dalgalanmanın devam edeceğini belirtti.

 Pandemi süresince altın fiyatlarındaki yukarı ve aşağı yönlü hareketler dikkat çekerken yatırımcının en çok merak ettiği konuysa fiyatların ne olacağı oldu. Konuyla ilgili Hilal’e konuşan Kuyumcular Odası Başkanı Çelik, pandeminin neden olduğu ekonomik belirsizlikler nedeniyle altın fiyatlarının yükseldiğini ifade etti.

 Fiyatlar ne olacak?

Pandeminin dünya ekonomisi üzerinde dalgalanmalara neden olduğunu aktaran Başkan Çelik, “Altın fiyatları pandeminin neden olduğu belirsizlikler dolayısıyla bir düşüyor bir çıkıyor. İkinci dalga gelebilir beklentisi altın fiyatlarını yükseltiyor. Çünkü altın güvenilir bir liman olarak görülüyor. Bizler de piyasanın nereye gideceğini şu an tahmin edemiyoruz. İkinci dalga olabilir belirsizliği altın fiyatlarının tekrar yukarı yönlü hareket etmesini sağladı” diye konuştu. Pandeminin etkisini kaybetmesiyle altın piyasasında nasıl bir tablo çıkacağına yönelik değerlendirmede bulunan Çelik, “Pandemi etkisini kaybederse altın fiyatlarında bir düşüş yaşanır diye öngörüyorum. Bu düşüş çok büyük oranda olmaz, bir miktar fiyatlar geriye gider. Bu nedenle altın yatırımcısının endişe etmesine gerek yok” ifadelerini kullandı.

 Sahte altın uyarısı

Düğün sezonun açılmasıyla birlikte imitasyon altın konusunun tekrar gündeme geldiğini aktaran Çelik, “Uzun bir aradan sonra düğünlere izin çıktı. Şu an evlenecek olan çiftler, yakınlarına altın takmak isteyen vatandaşlarımızın da altın alışverişi başladı. Bununla birlikte bir takım olumsuzluklar da baş gösterir oldu. Sahte altın satışlarının internet üzerinden arttığını tespit ettik. Ticaret Bakanlığına bu konu iletildi ve altın satışlarının internet üzerinden yasaklanmasına yönelik bir çalışma söz konusu. Vatandaşlarımız altın alışverişini mutlaka kuyumcusundan yapsınlar. Antalya’daki kuyumcularımız sık sık denetliyoruz ve ilimizde sahte altın sıkıntısı yok. Öte yandan internetten kesinlikle altın alışverişi yapmasınlar” dedi.

 Uzun vadede altın yatırımı 

Pandemiyle birlikte dijital alışverişin arttığını aktaran Çelik, “Pandemiyle birlikte internet üzerinden alışveriş oranı arttı. Birçok sektör dijitalleşmeye yöneldi. Ancak kuyum sektöründe bu yönde bir hareket gerçekleşmedi. Daha önce de internet üzerinden alışverişi deneyen arkadaşlarımız oldu. Ama insanlar görerek ve yüz yüze konuşarak altın alışverişinin yapmak istiyorlar” diye konuştu. Altına yatırım yapmak isteyenlere önerilerde bulunan Çelik, “Biz her zaman uzun vadeli yatırım için altını işaret ediyoruz. Altın, uzun vadede yatırım yapılacak en güzel araç ve her zaman yatırımcısı için güvenilir liman olma özelliğini ortaya koymuştur. Altındaki artış ya da düşüşü net olarak tahmin etmemiz mümkün değil. Altının uzun vadede her zaman kazandıracağını kesinlikle yatırımcılarımıza söyleyebiliriz” diyerek sözlerini noktaladı.
Mehmet ÖZCAN

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Kategorinin Diğer Haberleri