sur yapı
Anasayfa > YEREL YÖNETİMLER > “Bu Festival Dünya Kültürüne Önemli Bir Katkı”
“Bu Festival Dünya Kültürüne Önemli Bir Katkı”

“Bu Festival Dünya Kültürüne Önemli Bir Katkı”

17.10.2020 13:51 12 14 16 18 yazdır
Freud’un torunundan Kaleiçi OldTown Festivali’ne övgü

Antalya’da, Muratpaşa Belediyesi’nin 5’incisini online gerçekleştirdiği Kaleiçi OldTown Festivali’ne canlı bağlanan psikanalizin kurucusu Sigmund Freud’un büyük torunu ve dünyaca ünlü ressam Lucian Freud'un kızıheykeltıraş ve enstalasyon sanatçısı JaneMcAdam Freud, “Bu festivali gerçekleştirmiş olmak çok muazzam bir fikir ve dünya kültürüne de önemli bir katkı. Eğer Sigmud Freud yaşıyor olsaydı bununla gurur duyardı” dedi.

Muratpaşa Belediyesi, 5’inci Kaleiçi OldTown Festivali’ni, ‘Kalbimizdesin Kaleiçi’ sloganıyla online olarak gerçekleştirdi. Geçmiş yıllarda renkli görüntülere sahne olan korteji, Antalya’nın tarihi kent merkezinin meydanlarını, sokaklarını renklendiren dans ve tiyatro gösterileri, söyleşileri ve konserleriyle dolu dolu4 gün devam eden festival, covid-19 pandemisi nedeniyle Türkan Şoray Kültür Merkezi’nde düzenlendi.

ÜÇ KAPILAR’IN REPLİKASI

Dar sokakları, geniş avlulara açılan konakları, begonvillere saklanmış pencereleriyle ziyaretçilerinin merak ve keşif duygularını tetikleyen, farklı rotalarda insanlık tarihinin izlerinin takip edildiği Kaleiçi’nin bitmeyen hikayesini dünyaya buluşturan festival, konuklara verilen kokteyle başladı. Festivale pandemi nedeniyle aralarında Antalya’da görev yapan konsolosların, Kaleiçi muhtar ve esnaflarının, turizm sektörü temsilcilerinin yer aldığı sınırlı sayıda davetli katıldı. Festival için, kültür merkezinin bahçesine Kaleiçi’nin anıtsal yapılarında Üç Kapılar’ınreplikası yerleştirildi. Konuklar, HES kodu sorgulamasının ardından Üç Kapılar’dan geçerek festival alanına giriş yaptı. Geceye Belediye Başkanı Ümit Uysal, eşi Ümran Uysal’la katıldı.

DEĞERLERİMİZİ PAYLAŞMAYA DEVAM EDİYORUZ

Belediyenin sosyal medya hesaplarından canlı yayınlanan gecenin açılış konuşmasını yapan Başkan Uysal, Kaleiçi OldTown Festivali’nin 5’inci yılına çok daha güçlü bir içerikle hazırlanırken covid-19 pandemisinin baş gösterdiğini söyledi. Ama bu olağanüstü durumdadahi Kaleiçi OldTown Festivali’nin taşıdığı değerleri dünyayla paylaşmaya devam etmesi gerektiğinden hareketle bir gün dahi olsa festivali, yeni koşullara uygun olarak yapma kararı aldıklarını aktaran Başkan Uysal, şöyle konuştu:

“Kaleiçi OldTown Festivali’nin kuvvetli değerleri var. Sıradan bir festival değil. Bir paylaşım, insanlık değerler festivali. Kuvvetli bir içeriği ve özü var. Gelecek yıllarda çok daha fazla kenti, daha nitelikli etkinliklerde ağırlayabileceğimizi düşünüyoruz. Festivalimiz, dünyada barış ve kardeşliği güçlendirmek üzere gerçekleşecek. İnsanlık sürdüğü serece bu tip güzel, paylaşılan etkinlik devam etsin temennisiyle 5’inci festivalimiz kutlu olsun.”

8 ŞEHRE CANLI BAĞLANTI

Başkan Uysal’ın konuşmasının ardından Çekya’danPribor ve Prag 6, Hırvatistan’dan Lepoglava, İtalya’dan Gradara, KKTC’den Girne, Rusya’dan Rostov on Don, Slovakya’dan Levoca, Ukrayna’dan LivivZoom üzerinden canlı bağlantıyla festivale katıldı.

ŞEHİRLERİN MESAJLARI

Dante’nin İlahi Komedya’sında ölümsüzleşen Paola ve Francesca aşkının geçtiği kalenin bulunduğu İtalyaGradara’dan festivale bağlanan Belediye Başkanı FilippoGasperi, “Sizlerle olamadığım için çok üzgünüm. Ama bu yolla da bir araya gelebildiğimiz için mutluyum da. Tarihi mirasımızı, bilgi birikimimizi ve tanışıklığımızı kullanarak köprüler yaratıp sorunlarımıza çözüm olmaya devam edeceğiz” diye konuştu.

Çekya Prag 6’dan Belediye Başkan Yardımcısı JakubStarek, “Geçen yıl peri masalı gibiydi. Anıları bende devam edecek” derken UkraynaLiviv’denLviv Miras Bürosu temsilcisiDenysBulavin, festivalde yer almanın büyük bir zevk olduğunu söyledi.

Rusya, Rostov on Don’dan Dış İlişkiler Ofisi Başkanı MariaKrylosova, “Online bile olsa bir araya gelmek ve kültürel mirası koruma yolunda işbirliğimizi devam ettirmek önemli” diyerek festivali selamlarken HırvatistanLepoglava’dan Belediye Başkan Yardımcısı HrvojeKovac, “Geleceğin temeli kültür ve insandan geçiyor. O nedenle hepimiz bir olmalıyız” dedi.SlovakyaLevoca’dan Baş Denetçi LuciaBabejova barış ve dostluk mesajlarını gönderirken KKTC’den Girme Belediye Başkanı NidaiGüngördü ise davet için teşekkür etti ve“En kısa zamanda kültürel alışverişlerimiz el ele, kol kola devam edecektir” dedi.

FREUD GURUR DUYARDI

Kaleiçi OldTown Festivali’nde gecenin sürprizi ise aynı zamanda psikanalizin kurucusu Sigmund Freud’un doğduğu kent olan ÇekyaPribor’un Belediye Başkanı Jan Malik’den geldi. Evinden canlı bağlantıyla festivale katılan Malik, misafir ettiği Sigmund Freud’un büyük torunu ve dünyaca ünlü ressam Lucian Freud'un kızı heykeltıraş ve enstalasyon sanatçısı JaneMcAdam Freud’u yayına aldı. JaneMcAdam Freud, Başkan Uysal’ın sorusu üzerine şunları söyledi:

“Bu festivali gerçekleştirmiş olmak çok muazzam bir fikir ve dünya kültürüne de önemli bir katkı. Eğer Sigmud Freud yaşıyor olsaydı bununla gurur duyardı. Kendisi kültür için önemli bir kişi. Zihnin kültüründe çok önemli bir şahsiyet. Zor zamanlar geçiyoruz. Ama bu zor zamanlar, oturup düşünmek için önemli bir fırsat. Bu gibi etkinlikleri ileri taşıyabilmek, kendimizi daha anlamak ve diğerlerini de daha iyi anlamak için içinden geçtiğimiz bu durumu bir fırsat bilelim.”

TRİO PATARA KONSERİYLE SONA ERDİ

Festival, canlı bağlantıların ardından Gürcistan’dan Slovakya, Tunus, Rusya ve Ukrayna’ya şehirlerin video mesajlarının yayınlaması ve Çevre ve Kültür Değerlerini Koruma ve Tanıtma Vakfı (ÇEKÜL) Yönetim Kurulu Üyesi ve Tarihi Kentler Birliği Danışma Kurulu Üyesi Hasar Özgen’in internet üzerinden yaptığı konuşmayla devam etti. 5’inci Kaleiçi OldTown Festivali, Antalya Devlet Senfoni Orkestrası flüt sanatçısı, Sankyo Flüt Artisti Doç. LelyaBayramoğulları ve Antalya Devlet Opera ve Balesi solist sanatçısı Soprano Nurdan Küçükekmekçi, Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası ve Antalya Devlet Senfoni Orkestrası solo arp sanatçısı Aslıhan Güngör’den oluşan Trio Patara konseriyle sona erdi.

MUHİTTİN BÖCEK’E İTHAF ETTİ

Gecenin sonunda gruba teşekkür için tekrar sahneye çıkan Başkan Uysal, festivali, yakalandığı covid-19 sonrası tedavisi yoğun bakımda devam eden Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek’e ithaf etti. Başkan Uysal, “Kaleiçi OldTown Festivalimizin 5’incisini, gecemizi şuan hastanede yatmakta olan Büyükşehir Belediye Başkanımız Muhittin Böcek’e ithaf ediyoruz. Biran önce sağlığına kavuşmasını temenni ediyoruz” diye konuştu.

 

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Kategorinin Diğer Haberleri