sur yapı
Anasayfa > Roportajlar > Galeri ve emlakta pandemi süreci
Galeri ve emlakta pandemi süreci

Galeri ve emlakta pandemi süreci

28.08.2020 15:14 12 14 16 18 yazdır
Antalya Oto Galericiler Sitesi Arsa ve Toplu İşyeri Yapı Kooperatifi Başkanı İsmail Çağlar ile galerici ve emlakçı esnafının pandemi sürecinde yaşadığı sıkıntıları konuştuk.

Antalya Oto Galericiler Sitesi Arsa ve Toplu İşyeri Yapı Kooperatifi Başkanı İsmail Çağlar ile galerici ve emlakçı esnafının pandemi sürecinde yaşadığı sıkıntıları konuştuk.

 Korona virüs sürecinde en çok kamuoyunu meşgul eden konulardan birisi de ikinci el taşıt ve emlak sektörü oldu. Sektör esnafları ekonomik sıkıntı konusunda dert yanarken vatandaşlar da hem emlak hem ikinci el araç fiyatlarındaki artışları sık sık gündeme taşıdı. Özellikle fiyat artışlarında sorumlu tutulan esnaf, gerçeğin sanıldığı gibi olmadığını ortaya koyarken pandemiyle ilgili de destek beklendiğini belirtti…

 Giderler arttı, gelirler düştü!

Pandeminin sektör üzerindeki etkileri büyük oldu. Pandemi boyunca 2 aylık sürede “hiç” araba alım-satımı olmadı. Diğer sektörlerde olduğu gibi kira, sigorta, Bağ-Kur, maaşlar derken girdiler sürekli arttı. Ancak dükkanlara para girişi durdu. “Dükkanlarımızı açmadığımız halde giderlerimiz çok fazla oldu” diyor Başkan Çağlar.  Bu durumun sonucunda da sektör esnafları için çarklar durma noktasına geldi. Esnaf bu süreçte oldukça büyük sıkıntı yaşadı…

 Beklentiler konusundaysa esnafın talebi oldukça fazla. Bakın Çağlar bu konuyla ilgili esnaftan gelen talepleri nasıl sıralıyor… “Bu süreçte devletimizin desteğine ihtiyacımız had safhaya çıktı. Hiç iş yapmadığımız halde dükkan kirası, vergiler vs. gibi giderlerimiz her ay katlanarak birikmeye devam etti. Bu durumun sonucunda büyük sıkıntı içine girdik. Evine ekmek götüremeyen arkadaşlarımız oldu. Elimizde iyi-kötü satılık aracımız vardı; ama satamadık. Satamadığımız için işlerimizi çeviremedik…”

 Desteklemeler esnafı ayakta tuttu

Her esnafımız gibi galerici ve emlakçı esnafları da desteklemeler konusunda “Devletimiz sağ olsun” diyor. Esnafın tamamına yakını açıklanan kredilerden yararlandı. Devreye alınan finans paketleri birçok esnafın kepenk indirmesinin önüne geçti. Yine galericiler sitesiyle ilgili Kepez Belediyesi’nin 2 aylık kiraları almama kararı esnafa “büyük” destek oldu. “Kepez Belediyesi bu zorlu süreçte dükkan kiralarını almayarak esnaflarımıza büyük destek verdi. Ayrıca dükkanlarımızın hijyen işlemlerini de gerçekleştirdiler. Pandemi süresince yanımızda oldular. Başta Başkan Hakan Tütüncü olmak üzere emeği geçenlere teşekkür ediyorum…”

 Çağlar’ın krediler konusunda dudaklarınından dökülen cümlelerse şöyle oldu:

“Kamu bankaları ve esnaf kefalet kooperatifleri aracığılığıyla kullandırılan krediler esnafa ciddi bir destek oldu. Çünkü o zaman diliminde hiç iş yapamıyorduk. Esnafımıza can simidi oldu. Kredilerin ödemeleri geliyor. İnşallah önümüzdeki süreçte her şey iyiye giderse bizlerde borçlarımızı ödeyeceğiz. Ancak şu an esnaf sıkıntıda ve kullanılan kredilerin ödenmesi çok zor. Bizim araçlarımız dükkanlarımızın önünde yatıyor, vatandaşın alım gücü yok. Kredi bizi bir yere kadar ayakta tutar, bugüne kadar iyi dayandık. Bundan sonra Allah sonumuzu hayır etsin..”

 Çağlar güzel açıklıyor, güzel konuşuyor ama aklıma da gelmişken sormadan geçemem diyorum. Ya pandemi devam ederse ikinci dalga bekleniyor… O zaman esnafın durumu ne olur diye soruyorum… “Öyle bir durumu düşünmek bile istemiyoruz” diyor ve anlatıyor. “Eğer öyle bir süreç yaşanırsa esnafa çok ciddi desteklemeler yapılması gerekir. Öncelikle çektiğimiz kredilerin ödemeleri ileri tarihlere ötelenmeli. Yine devlete olan borçlarımız kesinlikle silinmeli. Silinmiyorsa uzun vadeye yayılan bir ödeme planı uygulanmalı. İş yapmayan esnaf, kredilerle günü kurtaran esnaf, borcu borçla kapatan esnaf ikinci dalganın altında boğulur. Allah korusun batarız. Her şey güzel olsun diye dua ediyoruz…”

 Galerici ve emlakçının günah ne?

Gelelim esnafın sıkıntısından sonra vatandaşın yakındığı konulara! Hem taşıt hem konutta piyasayı hareketlendirmek için kredi paketleri devreye alındı. Ne olduysa ondan sonra oldu ve hem ikinci el hem de konut fiyatları uçuşa geçti. “6 ay önce 1 trilyona 10 araç alıyordum. Şimdi aynı paraya 5 arabayı dükkanın önüne çekiyoruz. Her araçtan bin lira kazansam 10 lira kazanıyordum şimdi 5 bin lira kazanıyoruz. Hem kardan zarar ettik hem de paramızın alım gücünden gitti. Arabanın pahalanması esnaf için kesinlikle iyi değildir. Fiyatlar ucuz olsun ki piyasa daha hareketli olsun. Biz kesinlikle arabaların pahalanmasını istemiyoruz” diyor Çağlar.

 Pahalılığın sebebi ne diyorum yanıt, “Sıfır araba çıkmayınca fırsatçılar fiyatları arttırdı. En büyük sebepse büyük holdinglerin ve şirketlerin sektöre girmesi oldu. Bunlar önceden ikinci el araç almazlardı. Sadece sıfır araç satacaklarında takas gelirse kabul ederlerdi. Şimdi ikinci el arıyorlar ve alıyorlar. İnsanlar galericiye iyi gözle bakmıyor. Ama bayi denildiği zaman güvenilir diyorlar. Aynı araç bizde de var ama bizdeki araç onlarda daha pahalı. Bence hiç alakası yok. Eskiden bir takım olumsuzluklar yaşanmış olabilir. Artık bunlar söz konusu değil. Yasal düzenlemeler var. Herkes kafasına göre galericilik yapamaz. Ekspertiz zorunluluğu var, belli bir yaşa ve KM’ye kadar garanti zorunluluğu var. Holdinglerin, büyük şirketlerin pazardan pay alma açlığı fiyatları yükseltti…”

 Yeni düzenlemelerin artısı-eksisi…

Sektöre yönelik yasal düzenlemeler uzun süredir bekleniyordu. 1 Eylül’de devreye giriyor, hayırlı olsun. Herkesin galericilik, emlakçılık yapmasının önüne geçiyor, kayıtdışını azaltıyor. Fakat esnafa da ciddi sorumluluklar yüklüyor. En karlı çıkan vatandaş oldu diyorum. “1 Eylül’den sonra mesleki yeterlilik belgesi olmayan ve yetki belgesi olmayan kişiler noterlerde satış gerçekleştiremeyecek. Burası çok güzel. Ama düzenlemelerin eksiklikleri de var. Araçlara garanti isteniyor mesela ama biz bunları geçiyoruz. Düzenlemelerle ilgili en büyük sıkıntı galericiler sitesi başlığı.  Konut altında galerici olmayacak deniliyor. Turizmin başkenti Antalya’da galericiler sitesi yap, yaptığın gün ben şehir içinde 1 tane bile galerici bırakmayacağım. Merkezde benim 500 galericim var. Ben bu arkadaşlarımı şimdi nereye göndereyim. Hepsi evine ekmek götürüyor. 15-20 bin kişi buradan ekmek yiyor. Konuyla ilgili Ak Parti Milletvekilimiz Mustafa Köse ile konuyu görüştüm. Kendisi konuyu bizzat aldığını, Cumhurbaşkanımızla görüşeceğini ve sorunu çözeceğini belirtti. ‘Antalya’mıza müjdeyi verebilirsin’ dedi…”

 Emlak sektörünü biraz açarsak…

Galerici olarak çeyrek asırı geride bırakmış Çağlar ama emlak sektörünün de tozunu az yutmamış. Galericilik ağır basıyor sizde ama aynı zamanda emlak sektöründe de çok tecrübelisiniz. Emlak sektöründeki sıkıntıları da biraz açsak diyorum. Başlıyor anlatmaya, “Pandemi öncesi emlakta işler fena değildi. Pandemi başlayıncı işler bıçak gibi kesildi. Esnaf eve ekmek götürümez hale gelirken kiralar, vergiler ve diğer borçlar birikmeye başladı. Esnaflarımız çok zor durumda kaldı. Desteklemeler onlar için de önemli bir yer tuttu. Ama bunlar geçici çözümler oldu. Esnaf vergi borçlarının yanı sıra kirasını ödeyemez hale geldi. Borcu borçla ödedik emlak sektöründe de. Hem galeri hem emlak sektöründe vergi borçlarının silinmesi gerekiyor. Çünkü pandemi geçse bile esnaf bu borçları ödeyebilecek seviyeye gelemeyecek…”

 “Yetki belgesi 1 Eylül’de emlak sektörümüz için de devreye giriyor. Kayıt dışının önüne geçilecek. Dükkan kirası veren, Bağ-Kur, sigorta yatıran, istihdam sağlayan emlakçı ile ayakçılar ayrılacak. Vatandaşlarımız mutlaka bundan sonraki emlak alım, satım ve kiralamalarında mutlaka yetki belgesi kontrolü yapsınlar. Konut alımlarında kredi faizlerinin düşürülmesiyle birlikte fiyatlar arttı. Burada emlakçılar suçlu değildir. Emlakçı ne yapsın? Ev sahibi kaç para fiyat çekerse emlakç o fiyata satmak zorunda. Bizler piyasayı yükseltmiyoruz. Fırsatçılık yapanlar fiyatları fahiş oranda arttırıyor. Devletimiz faizleri düşürdü ama bazı kişiler evinin, arabasının fiyatını yükseltti. Keşke insanlarımız faizler düşmeden önce alsaydı. Faizler düştü fiyatlar yükseldi, yine aynı duruma geldi. Ne emlakçı, ne galerici hiçbir şekilde konut ya da araç fiyatlarının yükselmesini istemez. Şu an piyasa durmuş durumda. Kredi kampanyaları yeniden revize edilmeli ve fırsatçıların önüne geçilerek, fiyatlar arttırılmadan emlak ve ikinci el taşıt sektörü hareketlendirilmeli. Ev 100 lirayken faiz yüksek diye ev almayanlar faiz indi diye aynı evi 150 liraya aldılar. Yine aynı şeye geldi…”

Röportaj: Veli AKOĞLU

 

 

Diğer Röportajlar
Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.