konyaaltı bld
Anasayfa > SİYASET > Güneşin Kadınları Kooperatifi’nin 11.’si Antalya’da kuruldu
Güneşin Kadınları Kooperatifi’nin 11.’si Antalya’da kuruldu

Güneşin Kadınları Kooperatifi’nin 11.’si Antalya’da kuruldu

23.04.2021 12:32 12 14 16 18 yazdır
Genel Başkanımız Sayın Meral Akşener'in önderliğinde geliştirilen, kadınların güçlendikçe başarabilecekleri konusunda en iyi örnek ve kadınların üretim yapabilmeleri için gerekli organizasyonun oluşturulması için 11.’si Antalya’da hayata geçirilen

Genel Başkanımız Sayın Meral Akşener'in önderliğinde geliştirilen, kadınların güçlendikçe başarabilecekleri konusunda en iyi örnek ve kadınların üretim yapabilmeleri için gerekli organizasyonun oluşturulması için 11.’si Antalya’da hayata geçirilen Güneşin Kadınları Kooperatifi Antalya Başkanı Şükriye Karaben ve Yöneticileri, İyi Parti Antalya İl Başkanı Mehmet Başaran’ı ziyaret etti.

İYİ PARTİ’nin  Genel Başkanı Sayın Meral Akşener’in önderliğinde iki yıl önce  başlayan Kadın Politikaları Başkanı Ayşe Sibel Yanıkömeroğlu’nun koordinatörlüğünde devam eden Güneşin Kadınları Girişim ve Üretim Kooperatifi’nin 11‘ncisi Şükriye Karaben başkanlığında Antalya‘da kuruldu.

Tüzel kişiliğine kavuşan Güneşin Kadınları Antalya, Başkanı Şükriye Karaben ve kurucu ortakları Selma Doğlarlıoğlu, Emine Cennet, Tuba Tatlıer, Melek Kurt, İffet Yanar ve Gülsüm Kaplan ile ilk ziyaretini İYİ PARTİ İl Başkanı Mehmet Başaran‘a ve il teşkilatına gerçekleştirdi.

Ziyaretlerinde kooperatiflerinin ürünlerinden oluşan bir sepet takdim edildi. Ayrıca İl Başkanı Mehmet Başaran’a kendi üretimleri olan orijinal kaplan gözü  rondola kesim doğal taş, metal aksamı gümüş , imamesi  unutulmaya yüz tutmuş  Türk el sanatlarından kazaziye kullanılan  bir tespih ve el yapımı altın ve gümüş varak kullanılarak yapılmış  çınar yaprağı hediye edildi.

Ziyaretleri esnasında il Başkanı Mehmet Başaran, projeye olan inancını vurgulayarak, her konuda destekçileri olacağını özellikle belirtti. Böyle önemli bir görevin içinde yer almaktan onur duyduğunu belirten Karaben, “Kooperatifler üretim, kazanç dışında bilgi evleri, sosyal gelişim için bilgi yuvalarıdır. Kooperatifçilik bizim özümüzdür, imece ahilik kültürünün bir modelidir. Başarı elde etmek için kooperatifçilik girişimciliğin güzel bir modelidir.

 En güzel örneği bizim elimizde, un var yağ var şeker var. Öyleyse helva yapmak gerekir. Un; kooperatifçiliğin tanımıdır. Kooperatifçilik, serbest ve gönüllülük esasına dayalı, her ortağın bir oy hakkı olduğu, Eşit, dürüst ve adil dağıtımın yapıldığı bir örgüt modelidir. Bu şartlar hiçbir işletmede yoktur. Herkesin hasret kaldığı adaletli yönetim kooperatifçiliğin olmazsa olmazıdır.

Yağ ise bu ülkenin kooperatiflere ihtiyacı olmasıdır. Kooperatiflere üretmek İçin, paylaşmak için, kalite için, zenginleşmek için, çeşitlenmek için, süreklilik için ihtiyaç vardır. Bunlar özlediğimiz tanımlardır.

 Şeker ise kadından daha iyi şeker mi olur? Kadındır girdiği her ortamı renklendiren, neşelendiren… Bu işin şekeri kadındır. Kadın üretir, kadın zekidir, kadın ön görülüdür ve kadın çalışkandır pes etmez Bu ülkenin kadının ekonomiye katılımına, kooperatiflere ve kadınların ağırlıkta olduğu kooperatiflere özellikle ihtiyacı vardır. Kooperatiflerin önemi tüm dünyada kabul edilmiştir” diye konuştu. 

İyi Parti Antalya İl Başkanı Mehmet Başaran, Kadınların ekonomik özgürlüğünü elde etmesiyle birlikte sona erecek ekonomik şiddetin, devamında cinsel, fiziksel ve psikolojik şiddete karşı da kadınların direnç gösterip kendisini savunmasını kolaylaştıracağını belirterek, "Proje yalnızca ekonomik güçlenmeyi temeline almış olarak gözükse de orta ve uzun vadede farklı sosyal getirileri olacak bir çalışma olarak planlanmıştır. Bu bağlamda emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. İyi Parti olarak projenin her zaman arkasında olacağımızın bilinmesini isterim” dedi.

Karaben kadınların maddi manevi derdine derman olacağına inandığı ve ürettikleri ürünlerin satışa sunulacağı yeni yuvalarının en kısa zamanda açılması için çalışmaya başladıklarını ifade etti. Karaben 2011 yılında yazdığı,  kadını anlatan şiirini Güneşin Kadınları Antalya Kooperatifine armağan etti.

 Kara geceler seher vaktini karşılarken uyanıktır kadın,

 Bir kadın dokunur oduna, ateş olur, aş olur,

 Bir kadın dokunur çocuğa, evlat olur, yâr olur,

 Bir kadın dokunur toprağa, yurt olur, vatan olur,

 Bir kadın dokunur yüreğe, can olur, kardeş olur,

 Ve kadın dokunur hayata, Antalya’ya ve Türkiye’ye nefes olur, güzellik olur...

yavuzcan sur yapı
Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Kategorinin Diğer Haberleri