sur yapı
Anasayfa > EKONOMİ > Konaklama Vergisi Ertelenecek…

Konaklama Vergisi Ertelenecek…

17.10.2020 11:18 12 14 16 18 yazdır
AKP Grup Başkanvekili Mehmet Muş, istihdamın artırılmasına yönelik 43 maddelik yasa teklifi hazırladıklarını, Meclis Başkanlığı’na sunacaklarını bildirdi.
Konaklama Vergisi Ertelenecek…

AKP Grup Başkanvekili Mehmet Muş, istihdamın artırılmasına yönelik 43 maddelik yasa teklifi hazırladıklarını, Meclis Başkanlığı’na sunacaklarını bildirdi. COVİD-19 salgınının olumsuz etkilerinin azaltmak için getirdikleri iyileştirme ve teşviklerin uygulama süresini uzatacaklarını açıkladı.

Muş, düzenlediği basın toplantısı ile TBMM Başkanlığı’na sunulan İstihdam Paketi hakkında bilgi verdi. Muş’un konuşmasının satırbaşları şöyle:

43 Maddelik teklif

Teklifimiz 43 maddeden oluşmaktadır. COVİD-19 salgınının olumsuz etkileri oldu. Bunu en aza indirmek üzere düzenlemeler yaptık, şimdi bunlara yeni bazı eklemeler yapacağız, süreleri uzatmaya gideceğiz.

Konaklama vergisi ertelenecek

Turizmde konaklama vergisi getirilmişti. Sektörün, pandemiden dolayı bunun yürürlüğünü 2022 başına erteliyoruz.

SGK primleri İşsizlik Fonu’ndan

Kısa çalışma ve çalışmanın sona ermesini takiben çalışmanın sağlanan normalleşme desteğine ilişkin sürelerini uzatmayı 30 Haziran 2021’e kadar Cumhurbaşkanı kararıyla bu süre uzatılabilecek. İşverenler tarafından 2019 Ocak ayından 20 Nisan 2020 tarihleri arasında ilave istihdam yapılması durumunda bu çalışanların SGK primleri işsizlik fonundan karşılanacak.

Hizmet erbabından Gelir ve Damga vergisi alınmayacak

Kısmi zamanlı çalışmayı kabul eden hizmet erbabına, gelir vergisi damga vergisi muafiyeti getiriyoruz.

Yurtdışından getirilen paradan vergi alınmayacak

Yurt dışında ekonomik piyasa araçlarının Türkiye’ye getirilmesinin önünü açıyoruz. Herhangi vergi talep etmeyeceğiz. Yurt içinde altın döviz olanların resmi kayıt altına alınması durumunda 30 Haziran 2020’ye kadar kayıt ettirmesi durumunda vergi alınmayacaktır.

Vergi ve SGK prim borçları yapılandırılacak

Vergi ve SGK pirim borçlarının yapılandırılması ilgili çalışmamız var. Teknik aşamasını tamamlaya çalışıyoruz tamamladığımız taktirde buna ekleyeceğiz. Geçmişte yaptıklarımız var ona benzer olacak teknik çalışmalar devam ettiği için komisyon aşamasında net şekilde paylaşacağız. Vergi ve SGK pirim borçlarının yapılandırılması konusunda çalışıyoruz.

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Kategorinin Diğer Haberleri