muratpaşşa
Anasayfa > GÜNDEM > Sıfır araçta mağdur olmayın!
Sıfır araçta mağdur olmayın!

Sıfır araçta mağdur olmayın!

13.07.2021 10:41 12 14 16 18 yazdır
İkinci el arabada oynanan oyunlar bazı tüketicileri sıfır araç almaya itiyor.Ancak sıfır araçlardaki ‘gizli hatalar’ nedeniyle de tüketici mağdur oluyor.

İkinci el arabada oynanan oyunlar bazı tüketicileri sıfır araç almaya itiyor.Ancak sıfır araçlardaki ‘gizli hatalar’ nedeniyle de tüketici mağdur oluyor. 


Kısa adı TÜKODER olan Antalya Şube Başkanı Abdullah Özçulcu, “Tüketicilerin aldığı araç ayıplı çıktığında satıcıya başvurup seçimlik haklarını isteyebilir. Ancak bayiler sorunu hemen çözmek yerine müşterilere yargı yolunu gösteriyor” dedi.


Müşterinin hasarı sonradan görmesi durumunda seçimlik hakkını kullanabileceğini söyleyen Başkan Özçulcu, "Tüketicilerin aldığı araç ayıplı çıktığında satıcıya başvurup seçimlik haklarını isteyebilir. Ancak bayiler sorunu hemen çözmek yerine müşterilere yargı yolunu gösteriyor. Genelde bu davalar 5 ile 8 yıl arasında sonuçlanıyor. Müşterinin haklı bulunması durumunda satıcı o modelin sıfırı olmadığını söyleyerek fatura bedelini ödemek istiyor. Bu durumda tüketici yıllar süren yargılama sürecinde ya otomobilsiz kalıyor ya da ayıplı otomobilli kullanmak durumunda kalıyor. Bu konuyla ilgili kıyamet gibi şikayet yağıyor” ifadelerini kullandı.

"SIFIR ARAÇ ALIRKEN EKSPERTİZ YAPTIRIN"

Vatandaşların sıfır araç alırken ekspertiz yaptırmaları gerektiğini söyleyen Başkan Abdullah Özçulcu, "Bu durumda araç hasarlı çıktığında ekspertiz firması da sorumlu oluyor. Ekspertiz sıfır araçlar için de zorunlu hale getirilmeli" dedi.

BU TARZ MAĞDURİYETLERİ YAŞAYANLAR NE YAPMALI?

Konu hakkında açıklamalarda bulunan Başkan Özçulcu şu ifadeleri kullandı: "Sıfır araç satın alan tüketicinin, satın aldığı araçta kusur ve hasar bulunması satın alınan aracın ayıplı olduğunu gösterir. Teslim tarihinden itibaren 6 ay içinde ortaya çıkan ayıplar teslim tarihinde var sayılır ve mal ayıplı sayılır. Bu durumda tüketicinin bir takım seçimlik hakları söz konusudur. Bunlar, ayıplı malı geri vermeye hazır olduğunu bildirerek sözleşmeden dönme, ayıplı malı alıkoyup ayıp oranında satış bedelinden indirim isteme, Aşırı bir masraf gerektirmediği takdirde, bütün masrafları satıcıya ait olmak üzere ayıplı malın ücretsiz onarılmasını isteme, eğer imkan varsa, ayıplı malın ayıpsız bir misli ile değiştirilmesini istemelidir.”

Özçulcu ayrıca, “Tüketici bu haklardan ücretsiz onarım veya malın ayıpsız misli ile değiştirilmesi hakkını üretici veya ithalatçıya karşı da kullanılabilir. Ücretsiz onarım veya malın ayıpsız misli ile değiştirilmesinin satıcı için orantısız güçlükleri beraberinde getirecek olması hâlinde tüketici, sözleşmeden dönme veya ayıp oranında bedelden indirim haklarından birini kullanabilir. Satın alınan araçta ortaya çıkan ayıplardan dolayı tüketici eğer aracın ayıbı ile ilgili seçimlik haklarını kullanım konusunda bir muhatap bulamaz ya da firma tüketicinin taleplerini yerine getirmez ise, tüketici öncelikle dava şartı arabuluculuk kapsamında arabulucuya başvurur. Arabuluculuk sürecinde de bir anlaşma sağlanmaz ise tüketici mahkemesinde dava açarak belirttiğimiz taleplerini dava yolu ile ister” açıklamasında bulundu.


Haber: Yalçın KÜÇÜK

konyaaltı belediyesi 2
Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Kategorinin Diğer Haberleri