sur yapı
Anasayfa > EĞITIM > Sınıfta Koronavirüs Vakası Çıkarsa Ne Olacak?
Sınıfta Koronavirüs Vakası Çıkarsa Ne Olacak?

Sınıfta Koronavirüs Vakası Çıkarsa Ne Olacak?

12.10.2020 12:44 12 14 16 18 yazdır
Prof. Dr. Serap Şimşek Yavuz, okullardaki koronavirüs yöntemiyle ilgili açıklamalarda bulundu.

İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi Mikrobiyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi ve Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Serap Şimşek Yavuz, salgın yönetimiyle ilgili olarak önemli değerlendirmelerde bulundu.

"TEST STRATEJİSİNİ OLUŞTURMAK GEREKİYOR"

Yüz yüze eğitim başlamasıyla birlikte velilerin kafasında birçok soru işareti oluştu. Konuyla ilgili olarak açıklamalarda bulunan Yavuz, "Okullar açılıyor, orada nasıl bir yaklaşım olacak? Bunları akıl ve bilim çerçevesinde ele almamız gerekiyor. Çünkü bu testler de sınırsız değil. Dünyanın hiçbir yerinde değil. O nedenle test stratejisini de ona göre oluşturmak gerekiyor. Burada temaslı risk kategorisi önem kazanıyor. Temaslı dediğimizde, örneğin sağlık çalışanlarında da, filyasyon çalışmalarında da böyle değerlendiririz; temas riski en yüksek temaslıları önce değerlendirmeye alırız" dedi.

"TEMASLI RİSKİ KATEGORİZE EDİLİR"

Anlattıklarını bir örnek ile açıklayan Yavuz, "Bu da nedir? Mesela şu anda ben pozitif olsam, maske kullanarak ve mesafeli bir şekilde yine maskeli birilerinin yanında bulunmuşsam orta riskli bir temas söz konusudur. Yüksek riskli temas değildir bu. Ama ben maskesiz bir şekilde biriyle 15 dakikadan uzun süre bir arada bulunmuşsam, taşıyıcı ya da hasta çıkarsam, karşımdaki kişi açısından risk artmış oluyor. Karşımdaki kişi de maskesizse risk en yüksek seviyeye çıkmış oluyor. Bu nedenle bu temaslı riski de kategorize edilir. Yüksek risk, orta risk, düşük riskli diye." ifadelerini kullandı.

"MASKE VE MESAFE UYGUN ŞEKİLDEYSE ORTA YA DA HAFİF RİSKTEN SÖZ EDİLİR"

Okullarda da durumun bu şekilde olduğuna değinen Yavuz, "Bu, okullarda da böyledir. Yani eğer herkes maskesini uygun şekilde takmış ve mesafesi yeterliyse, sınıfta da bir vaka çıktı diyelim, orta ya da hafif riskten söz ederiz. Taramalar da ona göre yapılır. Ama sınıfta birden fazla vaka çıktıysa o zaman riskin yükselmiş olduğu anlaşılır, eğitime ara verilir ve tekrar bütün sınıf ona göre değerlendirilir. Kişi belki maskeliyim diyor ama aslında maske kullanmıyor olabilir" dedi.

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Kategorinin Diğer Haberleri