sur yapı
Anasayfa > TEKNOLOJİ > Temassız Dolandırıcılık
Temassız Dolandırıcılık

Temassız Dolandırıcılık

29.09.2020 15:37 12 14 16 18 yazdır
Vatandaşlar, koronavirüs salgınıyla birlikte kartlı ödemelerde temassız işleme yöneldi. Ancak bu durum, temassız kart dolandırıcılarının artmasına sebep olurken, uzmanlar önemli uyarılarda bulundu.

Vatandaşlar, koronavirüs salgınıyla birlikte kartlı ödemelerde temassız işleme yöneldi. Ancak bu durum, temassız kart dolandırıcılarının artmasına sebep olurken, uzmanlar önemli uyarılarda bulundu.

Pandemi döneminde kredi kartı özellikle de "temassız" kredi kartları tercih edilmeye başlandı. Ancak uzmanlara göre bu durum temassız kart dolandırıcılığını ortaya çıkardı.

Dolandırıcılığın nasıl yapıldığını anlatan, tüketicilere uyarılarda bulunanDijital İletişim Araştırmacısı Ali Murat Kırık, "Siber dolandırıcı, post cihazıyla insanların kalabalık olduğu yerlerde çantasından veya cebinden, kişiye herhangi bir şekilde temas etmeden para çekme işlemi yapabiliyor. Çünkü 5 ile 10 cm arasında bu temassız kartlar ve post cihazları birbirleriyle iletişim kurabiliyor" dedi.

"RAKAMI KÜÇÜMSEMEYİN EKSTRELERİNİZİ MUTLAKA KONTROL EDİN"

Ali Murat Kırık, temassız kart kullanıcılarının ay sonunda mutlaka kart ekstrelerini kontrol etmeleri gerektiğini belirterek, şunları söyledi:

"Siber korsanlar ve siber hırsızlar özellikle insanların yoğun olduğu ortamlarda bu işlemleri gerçekleştirmeye başladılar. Yani bazen 50 lira bazen çekilen 40 lira az geliyor. İnsanlar kredi kartı ekstrelerine bakıyorlar ne olacak 30 liradan 40 liradan diyorlar. Bunu küçümsüyoruz. Ama düşünün herkesten bu paranın çekildiğini. Bu direkt vatandaşın mağdur olmasına ve ceplerindeki paranın çıkmış olmasına sebebiyet veriyor. Aniden yaklaşıldığı için bir anda bir çekim işlemi gerçekleşiyor ve o firma marka ismi görülse bile daha sonra siz o markaya ya da firmaya başvursanız ve 'ben sizden alışveriş yapmadım' deseniz bile bunu ispat edebilme şansınız söz konusu olmuyor. Çünkü temassız bir şekilde o işlem gerçekleştirilmiş oluyor."


Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Kategorinin Diğer Haberleri