konyaaltı bld
Anasayfa > EĞITIM > ‘Uzaktan Eğitimde Ders Ücretlerinde Kesinti Yapılmamalı’

‘Uzaktan Eğitimde Ders Ücretlerinde Kesinti Yapılmamalı’

23.09.2021 14:21 12 14 16 18 yazdır
Eğitim Bir Sen Antalya Şube Başkanı Eyüp Bülent Miran, Yüz yüze eğitim sürecinde pozitif vaka çıkan sınıflarda tam zamanlı uzaktan eğitime geçen öğretmenlerin ders ve ek ders ücretlerinde kesinti yapılmaması gerektiğini söyledi.
 ‘Uzaktan Eğitimde Ders Ücretlerinde Kesinti Yapılmamalı’

Eğitim Bir Sen Antalya Şube Başkanı Eyüp Bülent Miran, Yüz yüze eğitim sürecinde pozitif vaka çıkan sınıflarda tam zamanlı uzaktan eğitime geçen öğretmenlerin ders ve ek ders ücretlerinde kesinti yapılmaması gerektiğini söyledi.

‘Bakanlığa talepte bulunduk’

Eğitim Bir Sen Antalya Şube Başkanı Eyüp Bülent Miran, yüz yüze eğitim esnasında koronavirüs vakası tespit edilen sınıflardaki öğrencilere uzaktan eğitim verilmesi sürecinde öğretmenlerin ders ve ek ders görevlerini fiilen yapmış sayılmaları gerektiğini belirterek, ders ve ek ders ücretinden kesinti yapılmasının haksız bir uygulama olduğunu savundu.Miran, “Uzaktan eğitim veren öğretmenlerin ders görevlerinin yapılmamış sayıldığı ve bu kapsamda söz konusu ders saatlerine tekabül eden ders ve ek ders ücretlerinin ödenmediği şikâyetleri üzerine sendika olarak Milli Eğitim Bakanlığına başvurarak ücret kesintisi yapılmaması talebinde bulunduk” dedi.

‘Öğretmenler fiilen görevlerini yapıyor’

Millî Eğitim Bakanlığı ve Sağlık Bakanlığı iş birliğinde hazırlanan ‘Okullarda Covid-19 Pozitif Vaka Çıkması Durumunda Yapılması Gereken Uygulamalar Rehberi’nde ‘Öğrencinin pozitif vaka çıkması durumunda aynı sınıfta 10 gün içinde 2. kez vaka çıktığı için sınıf öğrencilerinin tamamının yakın temaslı olarak kabul edileceği, bu öğrencilerin eve gönderileceği ve 14 gün boyunca temaslı takibine alınacağı’ şeklinde hükmün olduğunu belirten Miran,  Tam zamanlı uzaktan eğitime geçilen sınıflar yönünden öğretmenlerin uzaktan eğitim araçları yoluyla okul veya ev ortamında ders görevlerini fiilen yerine getirdiklerini söyledi.

‘Ders ve ek ders görevlerini yapmış sayılıyorlar’

Miran sözlerini şöyle sürdürdü: “Milli Eğitim Bakanlığının Mart 2020 tarihinden bu yana uzaktan eğitim süreciyle ilgili bütün idari karar ve uygulamalarında uzaktan eğitim sürecinde uzaktan eğitim araçlarıyla fiilen yerine getirilen ders ve ek görevlerinin yapılmış sayılacağı karar altına alınmıştır. Bu çerçevede, il millî eğitim müdürlüklerince, aynı sınıfta on gün içinde iki vaka çıkması hâlinde sınıf öğrencileri yakın temaslı kabul edilerek o sınıfta yüz yüze eğitime ara verilmekte ve tam zamanlı uzaktan eğitime geçileceği kararları alınmaktadır. Ancak, aynı sınıfta on gün içinde iki vaka çıkması hâlinde tam zamanlı uzaktan eğitime geçilen sınıflarda, uzaktan eğitim veren öğretmenlerin ders görevlerinin yapılmamış sayıldığı ve bu kapsamda söz konusu ders saatlerine tekabül eden ders ve ek ders ücretlerinin ödenmediği yönünde şikâyetler iletilmiştir. Bu sıkıntının giderilmesini talep ediyoruz”

 

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Kategorinin Diğer Haberleri